Niedziela z pszczołami

20.03.2023 Kategoria:

W niedzielne popołudnie w Latoszynie Zdrój odbył się wykład na temat apiterapii i uloterapii, podczas którego dowiedzieliśmy się co można zyskać dzięki inhalacjom powietrzem z ula.

 

 Uloterapia

to jeden z rodzajów apiterapii polegający na wejściu do domku z pszczołami oddzielonymi siatką. Powietrze z ula ma wyjątkowe właściwości i cudowny zapach. Mikrowibracja i biopole wytwarzane przez pszczoły wykazuje niezwykłe działanie lecznicze. To doskonała profilaktyka i sposób na rewitalizację organizmu.

Wskazania min.: choroby zwyrodnieniowe, stawów, bezsenność, choroby układu oddechowego, astmy, choroby serca (podwyższone ciśnienie krwi), choroby układu nerwowego i moczowego.

Przeciwskazania m.in.: nowotwory złośliwe, kamica nerkowa, rozrusznik serca, przyjmowanie leków immunodepresyjnych, alergia na produkty pszczele.

 

Jak przygotować się do uloterapii?

Wchodząc do Ulodomku można powiedzieć, że idziemy w odwiedziny do pszczół, a więc powinniśmy się odpowiednio przygotować. Należy pamiętać, że pszczoły mają bardzo dobry węch, potrafią one rozpoznawać zapachy np. feromony wydzielane przez matkę pszczelą. Każda wlatująca pszczoła do ula przed wejściem jest sprawdzana przez strażniczki. Jeśli posiada obcy zapach, pszczoły wszczynają alarm i przepędzają lub zabijają intruza. Pamiętając o tym, nie powinniśmy używać perfum czy dezodorantów wchodząc do pomieszczenia -ulodomku.

Korzystając z uloterapii powinniśmy zachować ciszę i spokój. Tupanie lub hałasowanie w domku pszczelim może powodować wstrząsy, które są wyczuwalne przez te owady.

W Ulodomku można przebywać od 10 minut do nawet 8h-12h (nocować w Ulodomku).

Na czas pobytu w Ulodomku można zabrać poduszkę, koc lub ręcznik w celu podłożenia pod ciało. Po raz pierwszy dzieci mogą skorzystać z tej zdrowej metody w wieku 2- 3 lat. Ulodomki są pozbawione elektryczności ze względów zdrowotnych kuracjuszy i pszczół. Zabronione wnoszenie urządzeń elektrycznych, telefonów komórkowych, tabletów, zegarków itp. Uloterapia to zabieg sezonowy wykonuje się podczas sezonu pszczelego od kwietnia gdy już pszczoły zwiększą swoją liczebność po okresie zimowym aż do września przed rozpoczęciem przygotowywania się do zimowania.

Jak często stosować uloterapię?

Środowisko w ulu jest pozbawione bakterii, wirusów i chorobotwórczych grzybów, a więc jest to idealne środowisko dla osób mających różnego rodzaju choroby układu oddechowego. W tym przypadku warto często stosować uloterapię 2-3 razy w tygodniu.

Wskazania do zastosowania uloterapii dla osób mających podwyższone ciśnienie, choroby serca, choroby reumatyczne jak i choroby układu nerwowego zaleca się stosować min raz w tygodniu.

Osoby cierpiące na obecnie najczęstszą chorobę cywilizacyjną, jaką jest stres, powinny wybrać zabiegi kilkugodzinne. W tym czasie będziemy mogli głęboko zrelaksować nasze ciało i umysł, zapomnieć o problemach dnia codziennego. Taki zabieg poza poprawą stanu fizycznego i psychicznego, poprawia ogólny stan organizmu.

Dziękujemy Mateusz Dygdoń APIDAE za ciekawy i atrakcyjny wykład

Fot.: Uzdrowisko Latoszyn

 

Galeria zdjęć


Zapisano