Będą pieniądze dla Klubów Seniora

26.01.2024 Kategoria:

Na dzisiejszej Sesji Rady Gminy Dębica zostały zabezpieczone środki na kontynuację „Klubu Aktywności Lokalnej”, z której korzystały głównie Kluby Seniora na terenie Gminy Dębica. 

Na dzisiejszej Sesji Rady Gminy Dębica zostały zabezpieczone środki na kontynuację programu „Klubu Aktywności Lokalnej”, z której korzystały głównie Kluby Seniora na terenie Gminy Dębica.  Środki finansowe w wysokości 200 tys. zł zostaną przeznaczone na organizację wydarzeń rekreacyjno-kulturalnych dla klubów seniora. Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz wyjaśnia, że środki w budżecie są odpowiedzią na wnioski, napływające ze środowiska o kontynuację działalności klubów. Wójt Gminy Dębica i Rada Gminy, ze względu na fakt, że na chwilę obecną nie wystąpiły rządowe programy wsparcia działalności tego typu, postanowił wygospodarować środki z budżetu Gminy Dębica.

Obecnie na terenie Gminy Dębica funkcjonuje 14 Klubów Seniora. Ich ideą jest integracja i wspieranie aktywność osób starszych, ale przede wszystkim zapewnienie im aktywności, w pobliżu miejsc zamieszkania. Osoby zrzeszone w gminnych klubach seniora rozwijają zainteresowania z dziedziny sztuki, rękodzieła, poezji, edukacyjne, rozwijające sprawność intelektualną i pamięć, komputerowe, a także mają dostęp do zajęć prozdrowotnych i rehabilitacyjnych.

W ramach realizowanego projektu „Centrum Usług Społecznych w gminie Dębica – nowa jakość życia mieszkańców” realizowano usługę Klub Aktywności Lokalnej skierowaną głównie dla seniorów, mieszkańców Gminy Dębica. Usługę realizowało Stowarzyszenie „Nakręceni na Kulturę”, które wygrało w postępowaniu przetargowym za kwotę 525 440,00 zł.

Zajęcia w ramach Klubu Aktywności Lokalnej były skierowane dla mieszkańców wszystkich gminy i  odbywały się w sołectwach: Braciejowa, Głobikowa, Gumniska, Latoszyn, Podgrodzie, Stasiówka, Stobierna, Zawada, Nagawczyna, Pustynia, Kozłów, Brzeźnica, Paszczyna, Kochanówka, Pustków-Osiedle. Konkretnie były to zajęcia takie jak:

  1. wyjazdy krajoznawczo– aktywizacyjne :
    1. 15 wyjazdów do różnych miejsc na terenie Polski dla grup liczących 40-45 osób,
    2. 15 wyjazdów do kina-teatru dla grup 20 - osobowych do Rzeszowa lub Tarnowa
  2. Pakiety Aktywności, w ramach których realizowane były dla każdego z sołectw:
  3. Nordic walking z instruktorem w ilości 5 godzin
  4. Warsztaty z dietetykiem w ilości 10 godzin
  5. Gimnastyka/taniec w ilości 30 godzin
  6. Panele edukacyjne w ilości 16 godzin
  7. Warsztaty rękodzieła w ilości 25 godzin
  8. Pikniki integracyjne – 16
  • Zajęcia sportowe w wodzie w ilości 80 godzin zajęć na basenie dla grup 10- osobowych.
  1. Organizowane były również 4 wydarzenia gminne tj. Forum Senioralne „Aktywny Senior” - 2 wydarzenia, Kongres Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, Meeting międzypokoleniowy – damski i męski punk widzenia oraz
  2. Zajęcia prozdrowotne w Uzdrowisku Latoszyn-Zdrój - 500 jednogodzinnych zajęć dla grup 7 – osobowych

Galeria zdjęć


Zapisano