Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

Za niską emisję uznaje się tzw. emisję pochodzącą z lokalnych kotłowni węglowych i indywidualnych palenisk domowych opalanych węglem i emisję komunikacyjną. Umownie przyjmuje się wszystkie kominy o wysokości do 40 metrów, czyli wszystkie kotłownie domowe oraz większość obiektów komunalnych i użyteczności publicznej. W rzeczywistości zanieczyszczenia emitowane są głównie emitorami o wysokości około 10m, co powoduje rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń po najbliższej okolicy i co jest szczególnie odczuwalne w okresie zimowym. W miejscowościach o słabej wentylacji niska emisja jest główną przyczyną powstawania smogu, który zwiększa zachorowalność oraz śmiertelność związaną z chorobami układu krążenia i oddychania.

 

Problem zanieczyszczeń powietrza pochodzących ze źródeł tzw. „niskiej emisji” dotyczy w gminie głównie:

  • wytwarzania ciepła grzewczego na potrzeby budynków mieszkalnych i publicznych,
  • wytwarzania ciepła grzewczego i technologicznego w handlu, usługach i zakładach produkcyjnych,
  • emisji z tzw. źródeł liniowych.

 

Podstawowym nośnikiem energii pierwotnej dla ogrzewania budynków i obiektów zlokalizowanych w gminie, jest paliwo stałe, przede wszystkim węgiel kamienny w postaci pierwotnej, w tym również złej jakości, np. miału, flotu, mułów węglowych. Procesy spalania tych paliw w urządzeniach małej mocy, o niskiej sprawności, bez systemów oczyszczania spalin (piece ceramiczne, kotły i inne), są źródłem emisji substancji szkodliwych dla środowiska i człowieka, takich, jak: CO, SO2, NOx, pyły, zanieczyszczenia

organiczne, w tym kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), włącznie z benzo(α)pirenem, dioksyny i furany, oraz węglowodory alifatyczne, aldehydy i ketony, a także metale ciężkie. Wyniki badań jakości powietrza jednoznacznie stwierdzają okresowe przekroczenie norm europejskich dotyczących stężenia pyłów i substancji toksycznych w powietrzu. Stężenie na takim poziomie stanowi realne zagrożenie dla zdrowia ludności ze względu na duże ilości substancji rakotwórczych.

Pliki do pobrania


Zapisano