Mobilne Obserwatorium Astronomiczne w PSP w Brzeźnicy

10.05.2019 Kategoria:

Niecodzienna atrakcja czekała na uczniów Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy w dniu 6 maja 2019r. Szkołę odwiedziło Mobilne Obserwatorium Astronomiczne z Niepołomic. Dla uczniów przygotowano prezentacje na temat Układu Słonecznego. W rozstawionym na sali gimnastycznej planetarium, można było przenieść się pod nocne, rozgwieżdżone i pogodne niebo. Podróżując przez Układ Słoneczny uczniowie mogli odwiedzić każdą z planet, spotkać się ze Słońcem oraz spojrzeć na Drogę Mleczną z góry, odkrywając jej spiralny kształt. Niesprzyjające warunki atmosferyczne nie pozwoliły na obserwację nieba na otwartym terenie przy pomocy teleskopu. Taką możliwość miała grupa uczniów z działającego w szkole Koła Naukowego „Być jak Ignacy – chcemy latać…”, która w październiku 2018r. uczestniczyła w nocnym Pikniku pod gwiazdami w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach. Gwiezdny seans w Brzeźnicy zobaczyć mógł każdy uczeń. W podróży po naszym układzie słonecznym wzięło udział ponad 150 dzieci z placówki oraz zaproszone dwie grupy podopiecznych Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy.

Wizyta gości z Niepołomic to nie pierwsza naukowa inicjatywa w tej szkole. Od kilkunastu lat prowadzony jest Kosmiczny Program Edukacyjny, w ramach którego podejmowanych jest wiele działań pobudzających aspiracje poznawcze młodzieży do zgłębiania tajników świata fizyki i astronomii, poszerzanie wiedzy    i nabywanie nowych umiejętności, popularyzowanie astronomii oraz innych nauk ścisłych. W roku 2007, w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego PAFW – „Równać szanse”, realizowano projekt „Patrz w niebo… i pod nogi, a dojdziesz do gwiazd”. W maju 2011 roku uczniowie szkoły mieli niepowtarzalną okazję spotkać się   z pierwszym polskim astronautą, Mirosławem Hermaszewskim. Historyczny lot w Kosmos polskiego pilota  miał miejsce w 1978 roku . Kontynuacją tego spotkania była telekonferencja z astronautą Michelem Hopkinsem z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która odbyła się  w grudniu 2013 roku. Tuż po zakończeniu telekonferencji doszło do drugiego połączenia konferencyjnego - z gen. Mirosławem Hermaszewskim, który przez blisko 20 minut dzielił sie swoimi przeżyciami z lotu kosmicznego i odpowiadał na pytania uczniów. W latach 2014 – 2017 szkoła była organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Astronomicznego.  

Kolejnym krokiem w popularyzacji zainteresowań przestrzenią kosmiczną oraz krótkofalarstwem była Misja Stratosfera. W czerwcu 2018r. z terenu Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy został wypuszczony balon stratosferyczny. Balon uzbrojony w nadajnik APRS wskazywał jego aktualną pozycję a dołączona kamera dostarczyła pięknych, kosmicznych widoków. Zarejestrowane materiały przekazane zostały do celów edukacyjnych w szkołach. W organizacji całego przedsięwzięcia wspomagali szkołę Hubert Hajduk SQ9AOL, we współpracy z Włodzimierzem Tarnowskim SQ6NLN wraz z grupą specjalistów z Klubu Łączności Ratunkowej SP6ZWR we Wrocławiu, Polskim Związkiem Krótkofalowców, Grupą ARISS Polska, Stowarzyszeniem Krótkofalowców i Radioamatorów DELTA w Dębicy, przy wsparciu sponsorów.

16 czerwca 2019 roku, w ramach organizowanego przez szkołę Pikniku Naukowego w Brzeźnicy, podjęta zostanie kolejna próba wysłania balonu do granic stratosfery. Zorganizowana zostanie także akcja tworzenia żywej mapy nieba. Na piknik oraz na imprezy towarzyszące temu wydarzeniu już dziś serdecznie zapraszamy.

Galeria zdjęć


Zapisano