Nie truj sąsiadów. Gmina w walce ze smogiem

05.03.2018 Kategoria:
Gmina Dębica rozpoczęła akcję edukacyjno - prewencyjną pod hasłem „Nie truj sąsiadów”

Jej celem jest uwrażliwienie mieszkańców na czystość powietrza. Gmina stawia na edukację, gdyż jest to klucz do zmiany myślenia, wszyscy chcemy żyć dłużej, w lepszym zdrowiu, dlatego powinniśmy zmienić nastawienie.

W ramach kampanii Gmina Dębica przygotowała ponad 10 tys. zawieszek na drzwi „Nie truj sąsiadów”, na których zawarte są podstawowe informacje czym palić w piecu oraz jakie są skutki wdychania zanieczyszczonego powietrza. Ponadto zostaną wzmożone kontrole przydomowych pieców przez Straż Gminną. Ze względu na to, że największe zanieczyszczenie powietrza odnotowuje się w godzinach wieczornych, godziny pracy Strażników zostały zmienione.  Dodatkowo Gmina Dębica zorganizowała konkurs plastyczny,który adresowany do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy Dębica oraz dorosłych. Celem konkursu jest kształtowanie postawy społecznej odpowiedzialności za czystość naszych miejscowości, podnoszenie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych, młodzieży oraz dorosłych.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców Gminy Dębica, aby wszystkie podejrzenia spalania śmieci lub innych szkodliwych odpadów, zgłaszali  Straży Gminnej w Dębicy. My jako gmina nie wiemy o pewnych rzeczach, natomiast sąsiad wie najlepiej, co dzieje się w ogródku sąsiada. Jeśli ktoś pali śmieci, to jako pierwsi widzą to sąsiedzi. Pamiętajmy, że dbałość o otaczające nas środowisko to społeczny obowiązek, a nie donosicielstwo !

Emisja zanieczyszczeń powietrza w Polsce wynika w głównej mierze z ogrzewania domów za pomocą węgla i innych paliw stałych, często w piecach nie spełniających żadnych standardów emisyjnych. W piecach tych można spalić nie tylko odpady węglowe (muł i miał), ale także zwykłe śmieci, w tym tworzywa sztuczne. Muł i miał węglowy to produkty  o wysokiej zawartości siarki, chloru czy popiołu. W wielu krajach węgiel tego typu jest traktowany jako odpad i nie jest sprzedawany, właśnie ze względu na jego bardzo negatywny wpływ na jakość powietrza. Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest sektor komunalno-bytowy, czyli gospodarstwa domowe. Odpowiadają one za prawie połowę całkowitej emisji pyłu zawieszonego, większość (ok. 85%) emisji WWA( wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne- substancje rakotwórcze i powodujące silne zatrucia)  i praktycznie 100% bardzo toksycznego „koktajlu” związanego z nielegalnym spalaniem tworzyw sztucznych.


Zapisano