Obchody Roku Czesława Miłosza w ZS w Pustyni
Senat RP ustanowił Rok 2024 - Rokiem Czesława Miłosza, upamiętniając w ten sposób 20. rocznicę śmierci laureata Literackiej Nagrody Nobla, jednego z najwybitniejszych polskich poetów; a także prozaika, tłumacza, historyka literatury.
Szkoła Podstawowa w Pustyni dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Miłosz w szkole” i bardzo aktywnie włączyła się w obchody kończącego się Roku Czesława Miłosza, realizując duży projekt edukacyjny. W związku z tym biblioteka szkolna we współpracy z nauczycielami Panią Moniką Ciuśniak, Panem Krzysztofem Stachowiczem i Panią Lilianną Kucią przeprowadziła szereg działań, dzięki którym młodzież z klas V-VIII miała szansę poznać Miłosza nie tylko od strony literackiej, ale także osobistej.
7 XI 2024 r., na sali gimnastycznej szkoły odbył się poranek literacki pod hasłem „Miłosz inaczej…”. Podczas uroczystej akademii, w przystępny i dostosowany do wieku odbiorców sposób, zostały przedstawione najważniejsze fakty z życiorysu Miłosza, przeplatane projekcją fragmentów materiałów audiowizualnych. Rzecz jasna, wybrzmiała poezja Miłosza, która została zaprezentowana przez przedstawicieli z klas VI, VII i VIII, jak również - a to za sprawą nagrań - wyrecytowana i wyśpiewana przez współczesnych polskich artystów. Interpretacjom wierszy Miłosza towarzyszyły kolorowe animacje i wizualizacje graficzne, które dodatkowo wzbogacały doświadczenie odbioru poezji, pomagając uczniom w jej lepszym zrozumieniu.
Spotkanie autorskie z Sekretarką Noblisty
Najważniejszym punktem obchodów Roku Miłosza w szkole w Pustyni była bez wątpienia wizyta pani Agnieszki Kosińskiej (ur. w Dębicy) – osobistej sekretarki Czesława Miłosza w latach 1996-2004, agentki literackiej, absolwentki polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pisarki, edytorki, bibliografki, a obecnie kierownik oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Realizacja tego spotkania była możliwa dzięki dotacji, którą szkoła otrzymała z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz). Pani Agnieszka Kosińska, dzieląc się osobistymi wspomnieniami i anegdotami, zaciekawiła licznie zebraną na sali widownię opowieściami o swoim doświadczeniu pracy z Miłoszem, warsztacie pracy pisarza, jego pasjach, codziennym życiu - w Stanach Zjednoczonych i w Krakowie. Uczniowie mieli okazję obejrzeć kopie rękopisów i książki, które Miłosz czytał jako dziecko. Te drugie pozwoliły im poczuć się tak, jakby przenosili się do czasów, kiedy młody Miłosz rozpoczynał swoją literacką podróż. Nie mogło zabraknąć pytań, które dzieci chętnie zadawały p. Agnieszce, by zdobyć cenne informacje i jeszcze lepiej poznać Miłosza - nie tylko jako twórcę, ale przede wszystkim jako człowieka.
Wystawa książek Miłosza, konkurs plastyczny i wspólna refleksja
Kolejną inicjatywą, zorganizowaną przez szkołę w ramach obchodów, była okolicznościowa wystawa książek wydanych przez Czesława Miłosza i tych wydanych o nim. Prezentowane publikacje pochodziły ze zbiorów prywatnych, biblioteki szkolnej w Pustyni oraz Biblioteki Pedagogicznej w Dębicy. Wyeksponowany został jeden z ostatnich autografów noblisty, zajmujący szczególne miejsce w zbiorach szkolnej biblioteki. Pośród zaprezentowanych książek zwracały uwagę egzemplarze z dedykacjami p. Agnieszki Kosińskiej dla biblioteki szkolnej z 2012 i 2015 roku - pamiątki szkolnych wycieczek do domu noblisty.
Warto wspomnieć także o szkolnym konkursie plastyczno-literackim na ilustrację do wiersza z cyklu Miłosza „Świat. Poema naiwne”. Wszystkie prace mogły być podziwiane przez całą społeczność szkolną na pokonkursowej wystawie.
Na zakończenie odbyło się kameralne spotkanie pani Kosińskiej z p. dyrektor szkoły, organizatorami szkolnych obchodów i zaproszonymi gośćmi. To spotkanie stało się przestrzenią do wymiany doświadczeń i refleksji, m.in. dotyczących promowania twórczości Miłosza wśród młodzieży czy roli bibliotek w popularyzowaniu literatury i kultury.
Edukacja literacko-kulturalna
Obchody Roku Miłosza były nie tylko edukacyjną podróżą przez świat literatury i kultury, ale także okazją do integracji społeczności szkolnej i lokalnej (gościliśmy dyrektorów placówek oświatowych, przedstawicieli bibliotek oraz delegację uczennic z PSP w Paszczynie). Dzięki inicjatywom przeprowadzonym w ramach szkolnych obchodów Roku Miłosza uczniowie ZS w Pustyni mieli szansę uczestniczyć w inspirującym spotkaniu z p. Agnieszką Kosińską – naszą niezwykłą rodaczką (pochodzącą z Zawady), a przy tym zgłębić wiedzę o jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych pisarzy XX wieku. Młodzież rozwijała i kształtowała swoją wrażliwość na literaturę i polską kulturę oraz doskonaliła własne umiejętności artystyczne - poprzez zaangażowanie w przygotowanie szkolnej akademii i uczestnictwo w konkursie literacko-plastycznym.
Fot. Patrycja Kalita
Galeria zdjęć
27
Listopad
20
Grudzień