Trasa nr 1

30.06.2021

Trasa nr 1 mierzy niewiele ponad 11 km a jej pokonanie nie będzie stanowiło problemu nawet dla początkujących cyklistów. Rozpoczyna się przy Kompleksie Basenów Nemo w Pustkowie-Osiedlu, przebiega przez kierunku Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej, dalej Ringami, aby zakończyć się przy Parku Linowym w Pustkowie – Osiedlu

LINK DO MAPY: https://en.mapy.cz/s/gosajemolo

Punkty przy których należy zrobić sobie zdjęcie z rowerem:

START - zdjęcie przy Kompleksie Basenów Nemo w Pustkowie - Osiedlu

Pkt 2 -  Ekspozycja Historyczno - Dydaktyczna przy Górze Śmierci lub Pomnik na Górze Śmierci

Pkt 4,5,6 -  Pomnik na Cmentarzu Armii Radzieckiej lub jednej z tablic opisujących ringi.

Pkt 9 - wiaty na Ringu nr 1

Meta - Park linowy w Pustkowie - Osiedlu

Życzymy miłej zabawy i czekamy na zdjęcia: promocja2@ugdebica.pl

Opis trasy i atrakcji:

Start zlokalizowany jest przy  Kompleksie Basenów Nemo w  Pustkowie – Osiedlu  Kierujemy się w stronę ul.Słonecznej kierujemy się cały czas prosto aż po prawej stronie zobaczymy Ekspozycję Historyczno-Dydaktyczną a po prawej Górę Śmierci (pkt 2 na trasie), a po lewej Górę Śmierci, której historię poznamy dzięki zwiedzeniu Ekspozycji. Dalej kierujemy się na drogę serwisową, z której skręcamy w lewo i jedziemy prosto przez lasek aż do Ringów. Wjeżdżamy najpierw w IV Ring, gdzie po prawej stronie będzie widoczny szyld ogródków działkowych). Wyjeżdzamy z Ringu IV i kierujemy się w lewo, dojeżdżając do Ringu III,. Jadąc dalej prosto, po lewej stronie zobaczymy Cmentarz Armii Czerwonej (pkt nr 5) oraz tablice informacyjne opisujące ringi. Ruszamy dalej, aż zacznie się zielone ogrodzenie po prawej stronie i po przejechaniu kilku metrów prosto, skręcamy w pierwszą drogę w lewo wjeżdżając na Ring II. Objeżdżamy go. i skręcamy w lewo w nieutwardzoną drogę przez lasek dojeżdżając do Ringu I. Natrafimy na nim na cztery altanki drewniane (pkt nr 9). Dalej po Ringu wyjeżdżamy na drogę asfaltową przy osiedlu, po lewej stronie mijając bramę boczną Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, jedziemy prosto przez skrzyżowanie i skręcamy w lewo w kierunku szkoły i parku linowego, gdzie dojeżdżamy do METY.

Kompleks Sportowo-Rekreacyjny „OLIMP” w Pustkowie-Osiedlu, w skład którego wchodzi: Kompleks Basenów „NEMO”, z basenem krytym o długości 25 m oraz basenem rekreacyjnym wyposażonym w atrakcje wodne: gejzer wodny, grzybek dla dzieci, leżanki wodne, rwącą rzekę, kurtynę wodną, oraz dwa stanowiska jacuzzi, zjeżdżalnie rurową o długości 72 m, saunę suchą i mokrą, salę do aerobiku i fitnessu, a także dwa baseny zewnętrzne z trzema zjeżdżalniami wodnymi dla dzieci wraz z infrastrukturą towarzyszącą m.in. 3 boiskami do siatkówki plażowej, parkiem linowym, strefą hamakową oraz plażą palmową z atrakcjami. Kompleks Boisk Sportowych „Moje Boisko ORLIK 2012” wraz z boiskiem wielofunkcyjnym, pełnowymiarowa bieżnia lekkoatletyczna o długości 400 m z 6 torami, boisko piłkarskie wraz z budynkiem klubowym oraz pumptrack do jazdy na rowerze, rolkach lub hulajnogach.

Ekspozycja Historyczno-Dydaktyczna. Powstała w 2012 r. u stóp wzgórza „Góra Śmierci”. Jest to rekonstrukcja bramy obozowej, baraków i ogrodzenia z czasu  II  wojny światowej. Obiekt stanowi integralną część Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie Osiedlu i jest świadectwem męczeńskiej historii społeczeństwa polskiego w okresie II wojny światowej. W  ramach funkcjonowania poligonu SS Truppen-Übungs-Platz Dębica, Niemcy zdecydowali się na utworzenie obozów pracy w Pustkowie. Dostarczały one okupantowi bezpłatnej siły roboczej, a jednocześnie służyły biologicznemu wyniszczeniu zamkniętych tam ludzi. W okresie istnienia  poligonu  funkcjonowały  trzy  obozy  pracy:  dla  Żydów  (1940-1944),   jeńców   radzieckich   (1941-1942)   oraz   Polaków   (1942-1944).  Na  podstawie  zachowanych  dokumentów  szacuje  się, iż w okresie funkcjonowania obozów, w latach 1940 – 1944, na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji i rozstrzeliwań zginęło ponad piętnaście tysięcy osób  (ok.  7,5  tysiąca  Żydów,  5 tysięcy jeńców radzieckich i ponad 2,5 tysiąca Polaków). Teren Ekspozycji, otoczony częściowo zrekonstruowanym ogrodzeniem z drutu kolczastego, obejmuje wieże wartownicze, a także odtworzone budynki  dawnego poligonu i obozów. Wystawa jest opowieścią o dziejach regionu dębickiego i jego  mieszkańców podczas II wojny światowej, a także o żołnierzach niemieckich z jednostek Waffen-SS. Złożona jest z dokumentalnych zdjęć, relacji świadków historii, filmów dokumentalnych  i prezentacji multimedialnych. Wystawa ukazuje tragedię wojny w wymiarze  indywidualnym i zbiorowym,  ale  też  codzienność okupacji utrwaloną w zwykłych przedmiotach, fotografiach, gazetach, dokumentach  osobistych i urzędowych. Prezentowane eksponaty i dokumenty pochodzą ze zbiorów różnych instytucji, m. in. Muzeum  Regionalnego  w  Dębicy, Żydowskiego  Instytutu  Historycznego,  Instytutu  Yad Vashem w Jerozolimie, Unitet  States Holocaust Memorial Museum, a także osób prywatnych.

Zespół Ringów (pkt nr 5,6,9,11) znajduje się przy drodze z Pustkowa-Osiedle do Ocieki, po obu jej stronach. Powstanie Ringów jest związane z obozem wojskowym SS Truppen-Übungs-Platz Heildelager Pustków, zbudowanym przez hitlerowców w latach 1940-1944. Obóz rozplanowano na bazie regularnego układu komunikacyjnego, którego osią była droga prowadząca od stacji Kochanówka w kierunku Ocieki, od której odchodziły po obu stronach podrzędne drogi zataczające okręgi zwane Ringami. Było ich pięć, z czego zachowały się cztery.  Ringi  miały  zabudowę  składającą  się  z  50  baraków  dla  żołnierzy rozmieszczonych po zewnętrznej stronie obwodu, garaży i  stajni  umieszczonych  od  strony  wewnętrznej.  Ring  położony  najbliżej  osiedla  miał  drogę  brukowaną  (bruk  nie  zachowany  do dziś), pozostałe miały nawierzchnie wyłożone płytami beto-nowymi  (zachowane  do  dziś),  których  połączenia  uszczelnione  były  smołą.  Swą  technologią  budowy  przypominały  pasy  autostrad  budowanych  przez  Niemców  za  czasów  Hitlera.  Obecnie  nie zachował się żaden z baraków obozowych. Obrzeża i wnętrza Ringów porośnięte są lasem, w którym widoczne są ślady dawnego  zagospodarowania,  wyłącznie  jako  formy  topograficzne.  Ringi są świadectwem męczeńskiej historii narodu i społeczeństwa polskiego w okresie II wojny światowej.

Cmentarz Armii Czerwonej  jest miejscem upamiętniającym  poległych żołnierzy  radzieckich  22  sierpnia 1 9 4 4   r.;   w trakcie walk o wyzwolenie  obozu  zginęło kilkaset  żołnierzy.  Początkowo jeden  z  cmentarzy  położony  był wewnątrz  Ringu  IV.  Po  wojnie ekshumowano  i  przeniesiono szczątki na jeden wspólny cmentarz. Powstał po 1950 r.

Kapliczka przydrożna na ringu

Kapliczka przydrożna (domkowa) z 1950r. położona przy drodze II Ringu w Brzeźnicy-Wieloncza. Wybudowana na wzór kościoła drewnianego. Stylowo  nawiązuje do sakralnego budownictwa drewnianego,  powszechnie  spotykanego  na  wiejskich  terenach  Podkarpacia

 

Park Linowy

Otwarty 1 sierpnia 2020 r. Budowa Parku Linowego to kolejny krok w celu zwiększenia atrakcyjności bazy sportowo – rekreacyjnej na terenie gminy Dębica. Inwestycja ma za zadanie jeszcze w większym stopniu zachęcić okolicznych mieszkańców oraz przyjezdnych gości do korzystania z istniejących już na terenie gminy obiektów sportowo-rekreacyjnych.

 W Parku Linowym można skorzystać z 2 tras o różnym stopniu trudności.

Trasa dziecięca ( zielona ) – przeznaczona głównie dla dzieci, ale mogą z niej korzystać również osoby dorosłe. Trasa składa się z 17 przeszkód tj.: wejście po pochylni, pajęczyna, kropki, kreski ,makarony, most z sieci, kacza kładka, beczka, bieg przez płotki, linki V, skok indiański, drabiny, kładki półkola, tyrolka, sanki, belki V, platformy, zjeżdżalnia.
 Trasa standard ( niebieska ) – przeznaczona dla młodzieży i dorosłych, ale mogą z niej korzystać również dzieci. Trasa składa się z 17 przeszkód nieco trudniejszych od tych na trasie dziecięcej tj.: ścianka wspinaczkowa, linowa kładka, most birmański, tunel z sieci, linoskoczek, poziome iksy, tyrolka, trapezy zygzak, dna, opony, huśtawka, obręcze i belki, trapezy, siatka U, trawers po sieci, zejście po palu.

 

Atrakcje w pobliżu:

Kościółek p.w. Świętego Stanisława Biskupa Męczennika.  Wzniesiony  został  w  latach  1937-1939  równocześnie  z budową fabryki chemicznej i budynków mieszkalnych dla pracowników w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Do użytku bez wyposażenia, oddany był w lutym 1939 r. Wybuch wojny przerwał prace przy obiekcie, a kaplica została zamieniona w magazyn; częściowo została zniszczona. Po wojnie przywrócono jej pierwotny wygląd, a wnętrze otrzymało skromne wyposażenie. Obecne wyposażenie wykonane wg projektu rzeźbiarza krakowskiego  Mieczysława  Stobierskiego  w  latach  1973-1974.  Kościół  wraz z osiedlem mieszkaniowym usytuowany w lesie, należy do jedynych takich zachowań i w pełni zrealizowanych (fabryka, osiedle, kościół) przedsięwzięć w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego na terenie województwa podkarpackiego. Obiekt ten dokumentuje ważny etap historii II Rzeczpospolitej. W związku z wybudowaniem nowego kościoła, istniejący przestał być użytkowany. Po remoncie w/w obiekt pełni funkcję kaplicy pogrzebowej. Wpisany do rejestru zabytków decyzją A-71 dnia 21.02.2003r.

Zespół willi o nr 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24. Murowane, powstały w  latach  1938-1939,  zostały wzniesione  dla  pracowników  Fabryki  Chemicznej  w  ramach  Centralnego Okręgu Przemysłowego.  Wraz  z fabryką budowano osiedle nazywane „Kolonią”. Do września 1939 r. powstała willa dla dyrektora fabryki, 6 willi jednorodzinnych dla administracji i kadry inżynieryjnej, 7 willi dwurodzinnych  dla  administracji.  Towarzyszą  im  budynki  gospodarcze  zlokalizowane  na  tyłach  parcel.  Zabudowa  o  wyrównanej  linii,  odsunięta  od  ulic,  oddzielona  żywopłotami  bądź ogrodzeniami. W trakcie II wojny światowej wille zamieszkiwali oficerowie SS z rodzinami.  Willę  uprzednio  należącą do dyrektora  zakładu, zamieszkiwali kolejni komendanci poligonu: SS-Oberführer Werner von Schele,  SS-Standartenführer Paul Nostiz, a po nim SS-Brigadeführer  Bernhardt  Voss.  W  1943  w  willi  gościł  Heinrich Himmler, dowódca SS, gestapo i policji.

 

PLIK GPX

Galeria zdjęć


Zapisano