Trasa nr 2

30.06.2021

Jej długość to ok. 15 km głównie po płaskim terenie. Rozpoczyna się przy Zespole Szkół w Pustyni, a jej koniec ulokowany jest przy Żłobki w Brzeźnicy.

trasa nr 4: https://en.mapy.cz/s/mukupujadu

Zdjęcia:

Start -  Zepół Szkół w Pustyni

pkt nr 4 - Wiata grillowa, siłownia zewnętrzna, plac zabaw w Kędzierzu

pkt nr 9 – Centrum Wiejskie w Paszczynie lub Remiza OSP

pkt nr 11 – Remiza OSP w Brzeźnicy Woli

Meta – Dom Kultury w Brzeźnicy

Startujemy przy Zespole Szkół w Pustyni. Udajemy się na północ, w kierunku Mielca, a następnie skręcamy na rondzie w lewo w kierunku Kędzierza. Kolejno skręcamy w prawo, za odnowionym dworkiem alkierzowym z XVII w na drogi serwisowe wzdłuż Autostrady A4. Przejeżdżamy pod autostradą A4 mijając po lewej stronie plac zabaw, wiatę grillową oraz siłownię plenerową (pkt 4) jedziemy w dalszym ciągu wzdłuż autostrady A4. Po przejechaniu ok. 400 m. odbijamy na lewo, w kierunku Ośrodka Wypoczynkowego Jałowce i po kolejnych 200m w prawo. Okrążać będziemy urokliwe Stawy Dworskie i przejeżdżamy przez DW 985. Po naszej lewej stronie będzie cmentarz wraz z zabytkowym kościołem pw. Św. Stanisława*. Ponownie przejeżdżamy pod Autostradą A4 i skręcamy na lewo na drogę serwisową, która prowadzi nas pod firmę Olimp Labs. Mijamy rondo i skręcamy na drogę Gminną Pustynia – Paszczyna. Do pokonania mamy około 4 km po płaskim terenie. W Paszczynie skręcamy w lewo  i ponownie w lewo koło Centrum Wiejskiego w Paszczynie. Po lewej stronie będzie Remiza OSP w Paszczynie (pkt 9). Jest to również świetne miejsce na odpoczynek w wybudowanej wiacie grillowej. My jedziemy przed siebie, gdzie przejeżdżamy przez mostek a następnie na łuku drogi odbijamy w lewo i po około 100m ponownie w lewo. Po przejechaniu ok. półtora km, przejedziemy pod autostradą i skręcamy w lewo na ul. Strażacką w Brzeźnicy. Na końcu drogi po prawej będzie remiza strażacka my udajemy się w stronę mostu, za którym skręcamy w prawo na ulicę Młynarską, którą pokonujemy ponownie około 1.5 km.  Na końcu drogi, po lewej stronie, za przejazdem kolejowym będzie Dom Kultury w Brzeźnicy i Komisariat Policji, gdzie znajduje się meta.

 

Atrakcje na trasie:

Stawy dworskie- znajdują się w pobliżu kościoła, po północnej stronie drogi z Pustyni do m. Dębica, rozciągają się w kierunku Kędzierza, na granicy miejscowości Pustynia-Kozłów. Powstanie stawów, które należały do założenia dworsko-folwarcznego o późnorenesansowej tradycji, można łączyć z pierwszymi właścicielami Pustyni. Z 1541 r. pochodzi wzmianka o ugodzie pomiędzy Janem Trzecieskim i Andrzejem Tarnowskim ze wsi Kędzierz, dotycząca położonych na granicy ich posiadłości stawów rybnych i budowie grobli. Wzmianka ta dotyczy zapewne istniejących w Pustyni stawów i grobli, których powstanie może sięgać początku XVI wieku. Pierwszą kartograficzną informacją o układzie założenia dworskiego jest mapa katastralna wsi Pustynia z 1849 r. Pokazuje ona rozległy teren zespołu na osi północ-południe, po wschodniej stronie rzeki Pustyńskiej. W kierunku południkowym dzieliła go droga na północną część dworską ze stawami i południową z zabudową folwarczną. Obronny dwór stał nad brzegiem Stawu wielkiego, który rozciągał się ku północy, oddzielony groblą od następnego Stawu wielkiego, i Stawu pod Kozłowem. Stawy zachowywały w bardzo dużym stopniu pierwotny charakter do czasu budowy w 2012 r. nad Stawem wielkim estakady autostrady A4. Stawy nadal zachowują późnorenesansowe cechy z czasu ich powstania na pocz. XVI w. Obiekt wpisany do rejestru zabytków decyzją A - 144 z dnia 27.02.1978 r.

Murowany Dwór - Pochodzi z XVII wieku, rozbudowany został w wieku XVIII. Barokowy, piętrowy, na planie prostokąta z sześcioboczną basztą alkierzową przy północno-zachodnim narożniku, nakryty czterospadowym dachem, z gładkimi, dzielonymi rzędami okien elewacjami. Dwór jest pięknie zlokalizowany, otoczony zespołem stawów. Wpisany do rejestru zabytków decyzją A-144 z dnia 27.02.1978 r.

 Kościół p.w. Świętego Stanisława -  Własność Parafii Rzymskokatolickiej w Pustyni, przeniesiony na cmentarz parafialny w Kozłowie. Zbudowany został w 1661 r., drewniany, jednonawowy, konstrukcji zrębowej, dach kryty blachą. Wieżyczka ma sygnaturkę słupową o charakterze barokowym. Wyposażenie wnętrza: ołtarz główny – późnorenesansowy początek XVII wieku, ambona wczesnobarokowa XVII wieku, rzeźby: MB z Dzieciątkiem z końca XV wieku, Św. Andrzeja z XVII wieku, ornaty z XVIII wieku. Stanowi przykład drewnianego budownictwa ludowego. Został wpisany do rejestru zabytków decyzją A-201 z dnia 05.12.1979 r. i podlega ochronie konserwatorskiej.

Cmentarz wraz z kaplicą cmentarną w Brzeźnicy -  Cmentarz posiada tradycję z pocz. XIX wieku. Wokół kaplicy zgrupowane są kamienne nagrobki z 2 poł. XIX i pocz. XX wieku z rzeźbiarskimi przestawieniami związanymi z tematyką przemijania, tablice inskrypcyjne upamiętniające osoby zasłużone dla lokalnego środowiska. Ogólnie stan zachowania najstarszej części cmentarza jest dobry. W nowej części cmentarza znajduje się m.in. pomnik mauzoleum; umieszczono w nim urny z ziemią z 14 pól bitewnych świata, pod którym corocznie 11 listopada odbywają się uroczystości patriotyczne. Kaplica cmentarna została wybudowana w połowie XIX wieku. W 1982 r. wykonany był jej remont. Zaskakuje pięknem, wdziękiem i powagą, zachowaną pomimo lekkości architektury. Zniszczone sklepione wnętrze zachowało ślad polichromii, z czytelnymi jeszcze przedstawieniami św. Heleny i św. Antoniego z Dzieciątkiem. Ściany wzbogacono wnękami zamkniętymi półkoliście. Polichromia ścienna w kaplicy oraz 18 pomników nagrobnych z terenu cmentarza, wpisane do rejestru zabytków ruchomych pod nr B-677 decyzją z dnia 04.09.2014 r. Kaplica wpisana do rejestru zabytków nieruchomych pod nr A-1313 decyzją z dnia 10.02.2015 r.

PLIK GPX

Galeria zdjęć


Zapisano