Trasa nr 3

30.06.2021

Trasa nr 3 to odcinek o długości 31 km.  Ze względu na strome podjazdy, oraz swoją długość przeznaczona jest  dla bardziej zaawansowanych cyklistów. Trasa rozpoczyna się w Nagawczynie przy szkole i nowo wybudowanym żłobku, a kończy w Latoszynie Zdroju. Na trasie znajduje się wiele malowniczych punktów przeznaczonych na odpoczynek. Dodatkowym atutem są 3 stacje do naprawy rowerów. Trasa w całości przebiega drogami asfaltowymi.

Trasę swoim patronatem objął Pan Stanisław Czaja były czołowy zawodnik reprezentacji Polski w kolarstwie szosowym. Jako zawodnik Stomilu Dębica należał do czołowych polskich kolarzy lat 70-tych czyli w czasach , gdy każdy kibic znał Szurkowskiego, Szozdę czy Mytnika. Często ścigał się na trasie wyścigów z Czesławem Langiem. W 1977 roku w Radomiu zdobył brązowy medal mistrzostw Polski. Od piętnastu lat wspiera finansowo działalność sekcji kolarskiej Wojewódzkiego Ludowego Klubu Sportowego „Krakus” Swoszowice, przyczyniając się do wybitnych osiągnięć sportowych wychowanków Klubu, takich jak Rafał Majka czy Katarzyna Niewiadoma.

Trasa nr 3: https://en.mapy.cz/s/juzemorezo

Punkty, gdzie robimy zdjęcie:

Start- Publiczna Szkoła w Nagawczynie,

Pkt nr 2 - Sanktuarium p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zawadzie

Pkt nr 3 – Osada Słowiańska

Pkt nr 8 – Schronisko Młodzieżowe „Rozdzielnia Wiatrów”

Meta – Latoszyn Zdrój

 

Trasa rozpoczyna się przy Publicznej Szkole w Nagawczynie. Przy Szkole skorzystać możemy z ogólnodostępnej stacji napraw rowerów, na której dopompujemy koła oraz skorzystamy z podstawowych narzędzi rowerowych. Wyruszamy w trasę, skręcając w prawo, gdzie dojeżdżamy do drogi powiatowej w Zawadzie. Kierujemy się na południe(w prawo) w kierunku Kościoła p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zawadzie. Po przejechaniu około 2.5 km po lewej stronie natkniemy się na Remizę OSP, Centrum Edukacji Ekologicznej, Park Owadów i Pajęczaków. Po minięciu atrakcji zjeżdżamy z drogi powiatowej w lewo i stromym podjazdem dojeżdżamy aż pod Gród Słowiański (istnieje możliwość dotarcia do grodu utwardzoną ścieżką, wzdłuż parku owadów). Po chwili odpoczynku po dosyć stromym podjeździe skręcamy w prawo – droga naprzeciw bramy grodu. Na skrzyżowaniu ponownie skręcamy w prawo. Podążając „szczytem ponownie dotrzeć do Drogi Powiatowej w kierunku Stasiówki. Podążając główną drogą mijamy po prawej stronie leśniczówkę Berdech oraz Grodzisko.

Następnie skręcamy w prawo w kierunku najwyżej położonej wsi w Gminie Dębica – Głobikowej i  zatrzymujemy się przy Schronisku Młodzieżowym „Rozdzielnia Wiatrów”. Ponownie możemy skorzystać ze stacji napraw rowerów, odpocząć w wiacie grillowej przy replikach dinozaurów czy też podziwiać piękne widoki z wieży widokowej. Po zregenerowaniu sił wyruszamy się w kierunku południka. Po przejechaniu około 2,5 km na skrzyżowaniu odbijamy na prawo w kierunku wsi Braciejowa. Proponujemy zachować ostrożność, ponieważ zjazd z górki jest dosyć stromy i posiada liczne zakręty. Mniej więcej w połowie, natkniemy się na szlak św. Jakuba, którym dotrzeć możemy na polanę Kałużówka i pomnik upamiętniający walki w ramach akcji „Burza” (Punkt 9). Jedziemy prosto.

Gdy już zjedziemy z górki skręcamy w lewo, mijamy kościół pw. Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w Gumniskach, Publiczną Szkołę w Gumniskach i dojeżdżamy do miejscowości Latoszyn. Drogą tą dotrzemy aż do Drogi Krajowej nr 94. Jedziemy Oddzielonym od jezdni chodnikiem na zachód w kierunku Latoszyna Zdroju, gdzie możemy odpocząć w parku zdrojowym, napić się wody zdrojowej czy odpocząć przy tężni.

Atrakcje na trasie:

Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zawadzie.

Dawny drewniany kościół zbudowany został w 1595 r. przez ówczesnego właściciela okolicznych dóbr Stanisława Ligęzę. Przy kościele bp. M. Szyszkowski w 1629 r. erygował kolegium misjonarzy, którym zalecił opiekę nad łaskami słynącymi z obrazu Najświętszej Marii Panny. Po cudownym uzdrowieniu, za wstawiennictwem Matki Bożej Zawadzkiej, syna Achacego z rodu Ligęzów, postanowił on ufundować jako wotum nowy kościół w Zawadzie. Wybudowany on został w latach 1646-1656. Wyposażenie wnętrza z XVII-XIX w. Na uwagę zasługuje ołtarz główny z XVIII w., a w nim słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z końca XVI w., malowany na desce, koronowany dwukrotnie przez biskupa L. Wałęgę w 1920 i 1924 r. Dzwony odlano: jeden w 1617, drugi w 1921 r. w dowód dziękczynienia za ocalenie Polski po wojnie z bolszewicką Rosją. W ciągu wieków wielokrotnie był odnawiany i przebudowywany aż po nasze czasy. W 1938r. wnętrze kościoła otrzymało polichromię autorstwa Tadeusza Terleckiego z Tarnowa. Podczas działań militarnych I wojny światowej wystrzelony w kierunku kościoła w Zawadzie pocisk artyleryjski utkwił w pobliskiej akacji, gdzie znajduje się do dzisiaj. W latach 1989-1991 przeprowadzono gruntowny remont świątyni, do której dobudowano od strony głównego wejścia przedsionek z ołtarzem do odprawiania mszy polowych oraz wysoką wieżę. Obecna malarska dekoracja ścian i sklepień kościoła stanowi aranżację wg projektu Yuriy Bodnarka. Obiekt wpisany do rejestru zabytków decyzją A-1138 z dnia 30.05.1987r.

Centrum Edukacji Ekologicznej, Park Owadów i Pajęczaków, Osada Słowiańska Centrum Edukacji Ekologicznej, w skład którego wchodzą dwa budynki. Jeden to urokliwy drewniany domek, wewnątrz którego znajduje się ponad 100 letni lepiony piec, a który do dnia dzisiejszego służy do ogrzewania całego budynku, ale nie tylko. To tutaj Panie z Koła Gospodyń Wiejskich wyczarowują tradycyjne staropolskie potrawy, których nie spotka się nigdzie indziej. Co stanowi nie lada atrakcję to oryginalna struktura ścian, które można oglądać przez przeszkloną gablotę. Drugi budynek o przeznaczeniu konferencyjno- wystawienniczym posiada w pełni wyposażoną salę konferencyjną na ok 50 osób. Znajdujący się tu Park Owadów i Pajęczaków, przyciąga nie tylko najmniejszych turystów. Niezwykle realistyczne rzeźby owadów, pajęczaków wykonane z dużą dbałością oraz opatrzone szczegółowym opisem są czymś, co zaciekawi wszystkich zwiedzających. Na samym szczycie, nieopodal stoku znajduje się „Osada Słowiańska” – jest to wybudowana z drewna, ufortyfikowana osada, przypominająca gród z okresu średniowiecza. Jest to ciekawa atrakcja turystyczna.

Grodzisko we wsi Braciejowa jest opuszczonym już grodem, który znajduje się na wzniesieniu. Nazwano je „Okop”. Grodziska to tak naprawdę tylko i wyłącznie pozostałości po dawnych mieszkańcach. Zazwyczaj tworzono je na wzniesieniach, dzięki temu mieszkańcy grodu mogli obserwować pobliskie terytorium.  Według różnych opinii mogło ono powstać nawet w X wieku. Jest więc to naprawdę bardzo już wiekowe miejsce o ogromnym znaczeniu archeologicznym i historycznym. Z ciekawostek warto wspomnieć również o tym, że swego czasu mówiono o tym, że we wsi Braciejowa wydobywano złoto.

Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Rozdzielnia Wiatrów”, do którego w okresie ferii i na wypoczynek świąteczny oraz letni przyjeżdżają dzieci z okolicznych miejscowości. Rozdzielnia Wiatrów w Głobikowej jest włączona w sieć Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz Międzynarodowej Federacji Schronisk Młodzieżowych. Schronisko zostało już wielokrotnie wyróżnione w stopniu złotym przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Warszawie. Turyści mają do dyspozycji 30 miejsc noclegowych, sale z kominkiem oraz kuchnie samoobsługową. Na zadaszonym tarasie znajduje się grill. Taras widokowy może służyć do obserwacji astronomicznych - do dyspozycji wczasowicze maja 4 lunety astronomiczne. Obok schroniska wybudowana jest 24-metrowa wieża widokowa, z której przy sprzyjającej pogodzie widać Tatry Słowackie. Wokół niej jest plac zabaw dla dzieci oraz stoi sześć dinozaurów: Triceratops, Pteranodon, Diplodok, Triceratozaurus, Coelophysis i Gallodactylus będące największą atrakcją turystyczną tego obszaru. Schronisko organizuje wycieczki piesze i rowerowe oznaczone trasami turystycznymi, grzybobranie i inne atrakcje, a w okresie zimowym kuligi saneczkowe konne oraz konkursy między innymi śniegowe rzeźby sławnych i znanych ludzi. Od 2014 Mieszkańcy jak i turyści mogą korzystać z nowego parkingu, chodników, ławek a głównym punktem części rekreacyjnej jest wiata grillowa.

Kałużówka - Obwód AK Dębica podczas akcji „Burza” został podzielony na 3 rejony walki. Zgrupowanie drugie, dotyczące rejonu Dębica ( I zgrupowanie – Sędziszów Małopolski i Ropczyc, III – rejon Pilzna), stoczył najcięższe walki. Ich apogeum wystąpiło w czasie bitwy na Kałużówce, która rozegrała się 23-24 sierpnia 1944. 23 sierpnia artyleria niemiecka poprzedziła bitwę całodobowym atakiem. Już wczesnym świtem 24 sierpnia Niemcy uderzyli na obóz II zgrupowania. Pod dowództwem mjr. Adama Lazarowicza „Klamry” żołnierze 5 psk AK kilkakrotnie odparli atak wroga. Po całodniowej walce, w godzinach wieczornych, niemieckie oddziały wycofały się z rejonu polany. W opinii historyków bitwa na Kałużówce należy do największych, jednak niedocenionych potyczek AK Rzeszów w okresie „Burzy”. Na polanie Kałużówka co roku, w rocznice powstania, odbywają się uroczystości patriotyczne ku pamięci tych, którzy walczyli w obronie ojczyzny. Pod pomnikiem upamiętniającym te wydarzenia i żołnierzy AK walczących w akcji „Burza” jest odprawiana Msza Św. i są składane kwiaty.

Latoszyn Zdrój - Latoszyn od wieków słynął ze znakomitych wód leczniczych wypływających u podnóża wzniesienia Palana Gera. Powstałe w XVII wieku w Latoszynie uzdrowisko przyciągało kuracjuszy z całego kraju i zagranicy, które podczas wojny zostało całkowicie zniszczone. Gmina Dębica podjęła działania do przywrócenia mu dawnej świetności. W celu reaktywacji uzdrowiska został wybudowany Kompleks Uzdrowiskowy, w którego skład wchodzi: basen leczniczy z wodami siarczanowo – wapniowymi, przychodnia rehabilitacyjna oraz park zdrojowy z tężnią solankową, pijalnią wody leczniczej oraz amfiteatrem do muzykoterapii. Dodatkowo w Latoszynie skorzystać można z można korzystać z rowerów Berg Choper jednoosobowego oraz dwuosobowego czy posilić się w foodtracku

 

TRASA GPX

 

Galeria zdjęć


Zapisano