Trasa nr 4

30.06.2021

Trasa nr 4 rozpoczyna się przy kościele Stanisława Biskupa Męczennika w Pustkowie Osiedlu i prowadzi przez Pustków i Kochanówkę, a kończy się przy Centrum Aktywności Gospodarczej i Społecznej w Pustkowie Osiedlu. Dystans z jakim przyjdzie nam się zmierzyć to 15,5 km.  

LINK DO MAPY: https://en.mapy.cz/s/mosuhozoco

Punkty przy których należy zrobić sobie zdjęcie z rowerem:

START – Kościół Św. Stanisława BM w Pustkowie – Osiedlu,

Pkt 4 -  Park Wiejski w Pustkowie,

Pkt 5 -  Stadion LKS Pustków,

Pkt 6 – Dzienny Dom Senior +

Meta – Centrum Aktywności Gospodarczej i Społecznej w Pustkowie - Osiedlu

Życzymy miłej zabawy i czekamy na zdjęcia: promocja2@ugdebica.pl

Opis trasy i atrakcji:

Trasa rozpoczyna się przy kościele Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Pustkowie – Osiedlu. Tutaj znajduje się również zabytkowy kościółek p.w. Świętego Stanisława BP. Udajemy się w kierunku Zespołu Wilii i skręcamy w prawo. Mijamy wille i ponownie skręcamy w prawo. Jedziemy Drogą Powiatową. Mijamy ogródki działkowe a następnie skręcamy w lewo w kierunku Pustkowa. Po przejechaniu około kilometra drogą przez las, włączamy się w drogę Brzeźnia – Pustków. Mijamy Zakład drzewny TB, oddział firmy Śnieżka. Odbijamy w lewo w kierunku Pustkowa. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy, mijamy cmentarz a na końcu drogi odbijamy w prawo. Drogą dotrzemy aż do Zespołu Szkół w Pustkowie, obok której znajduje się nowo wybudowana sala gimnastyczna oraz park wiejski. Jest to miejsce idealne na wypoczynek i dłuższy postój. Dzięki wybudowanej wiacie grillowej i towarzyszącej infrastrukturze w postaci licznych ławek i pergoli, możemy zregenerować siły i wypocząć. Najmłodsi i nie tylko mogą doskonalić przepisy ruchu drogowego na miasteczku ruchu drogowego ale i doskonalić umiejętności na pumptrucku. Po odpoczynku, wracamy do skrzyżowania przy remizie OSP Pustków, na którym zauważyć możemy kapliczkę Św. Jana Nepomucena i udajemy się w lewo w stronę kościoła. Drogą tą dotrzemy do Stadionu LKS Pustków. Na skrzyżowaniu kierujemy się w prawo. Po drodze mijamy Remizę OSP, aby po około 2,5 km znaleźć się na skrzyżowaniu przy Zakładzie Opiekuńczo Zdrowotnym w Pustkowie i skręcić w prawo i następnie na lewo. Wybieramy drogę w prawo aż do Dziennego Domu Seniora Senior +. Wracamy drogą, którą przybyliśmy i skręcamy na jej końcu w lewo na ring. Okrążamy go i wyjeżdżamy do drogi powiatowej. Tutaj skręcamy w kierunku mety w prawo tj. Centrum Aktywności Gospodarczej i Społecznej w Pustkowie – Osiedlu.

 

Atrakcje na trasie:

Kościółek p.w. Świętego Stanisława Biskupa Męczennika.  Wzniesiony  został  w  latach  1937-1939  równocześnie  z budową fabryki chemicznej i budynków mieszkalnych dla pracowników w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Do użytku bez wyposażenia, oddany był w lutym 1939 r. Wybuch wojny przerwał prace przy obiekcie, a kaplica została zamieniona w magazyn; częściowo została zniszczona. Po wojnie przywrócono jej pierwotny wygląd, a wnętrze otrzymało skromne wyposażenie. Obecne wyposażenie wykonane wg projektu rzeźbiarza krakowskiego  Mieczysława  Stobierskiego  w  latach  1973-1974.  Kościół  wraz z osiedlem mieszkaniowym usytuowany w lesie, należy do jedynych takich zachowań i w pełni zrealizowanych (fabryka, osiedle, kościół) przedsięwzięć w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego na terenie województwa podkarpackiego. Obiekt ten dokumentuje ważny etap historii II Rzeczpospolitej. W związku z wybudowaniem nowego kościoła, istniejący przestał być użytkowany. Po remoncie w/w obiekt pełni funkcję kaplicy pogrzebowej. Wpisany do rejestru zabytków decyzją A-71 dnia 21.02.2003r.

Zespół willi o nr 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24. Murowane, powstały w  latach  1938-1939,  zostały wzniesione  dla  pracowników  Fabryki  Chemicznej  w  ramach  Centralnego Okręgu Przemysłowego.  Wraz  z fabryką budowano osiedle nazywane „Kolonią”. Do września 1939 r. powstała willa dla dyrektora fabryki, 6 willi jednorodzinnych dla administracji i kadry inżynieryjnej, 7 willi dwurodzinnych  dla  administracji.  Towarzyszą  im  budynki  gospodarcze  zlokalizowane  na  tyłach  parcel.  Zabudowa  o  wyrównanej  linii,  odsunięta  od  ulic,  oddzielona  żywopłotami  bądź ogrodzeniami. W trakcie II wojny światowej wille zamieszkiwali oficerowie SS z rodzinami.  Willę  uprzednio  należącą do dyrektora  zakładu, zamieszkiwali kolejni komendanci poligonu: SS-Oberführer Werner von Schele,  SS-Standartenführer Paul Nostiz, a po nim SS-Brigadeführer  Bernhardt  Voss.  W  1943  w  willi  gościł  Heinrich Himmler, dowódca SS, gestapo i policji.

Kapliczka murowana z figurką Św. Jana Nepomucena - powstała początkiem XIX w. Zlokalizowana na skrzyżowaniu dróg z Dębicy do Mielca i z Pustkowa do Krownic na działce ewidencyjnej nr 1848. Kapliczka po kilku remontach (1975 r., 1994 r.). Fundacja właściciela dworu dziękczynna za ocalone życie w wypadku na zakręcie drogi, z 5 kolumnami, wewnątrz drewniana rzeźba polichromowana. Drewniana figura Św. Jana Nepomucena w stylu barokowym datowana na okres powstania kapliczki. Figura podtrzymuje w rękach krucyfiks-symbol wierności Chrystusowi. Ostatnie przemalowanie rzeźby odbyło się w 1975 r.

 Zespół Ringów - (pkt nr 5,6,9,11) znajduje się przy drodze z Pustkowa-Osiedle do Ocieki, po obu jej stronach. Powstanie Ringów jest związane z obozem wojskowym SS Truppen-Übungs-Platz Heildelager Pustków, zbudowanym przez hitlerowców w latach 1940-1944. Obóz rozplanowano na bazie regularnego układu komunikacyjnego, którego osią była droga prowadząca od stacji Kochanówka w kierunku Ocieki, od której odchodziły po obu stronach podrzędne drogi zataczające okręgi zwane Ringami. Było ich pięć, z czego zachowały się cztery.  Ringi  miały  zabudowę  składającą  się  z  50  baraków  dla  żołnierzy rozmieszczonych po zewnętrznej stronie obwodu, garaży i  stajni  umieszczonych  od  strony  wewnętrznej.  Ring  położony  najbliżej  osiedla  miał  drogę  brukowaną  (bruk  nie  zachowany  do dziś), pozostałe miały nawierzchnie wyłożone płytami beto-nowymi  (zachowane  do  dziś),  których  połączenia  uszczelnione  były  smołą.  Swą  technologią  budowy  przypominały  pasy  autostrad  budowanych  przez  Niemców  za  czasów  Hitlera.  Obecnie  nie zachował się żaden z baraków obozowych. Obrzeża i wnętrza Ringów porośnięte są lasem, w którym widoczne są ślady dawnego  zagospodarowania,  wyłącznie  jako  formy  topograficzne.  Ringi są świadectwem męczeńskiej historii narodu i społeczeństwa polskiego w okresie II wojny światowej.

 Pkt 5 - Cmentarz Armii Czerwonej  jest miejscem upamiętniającym  poległych żołnierzy  radzieckich  22  sierpnia 1944 r.; w trakcie walk o wyzwolenie  obozu  zginęło kilkaset  żołnierzy.  Początkowo jeden  z  cmentarzy  położony  był wewnątrz  Ringu  IV.  Po  wojnie ekshumowano  i  przeniesiono szczątki na jeden wspólny cmentarz. Powstał po 1950 r.

 

PLIK GPX

Galeria zdjęć


Zapisano