Głobikowa

14.02.2018

To wieś o pow. 7,35 km2 licząca 564 mieszkańców. Najwyższe wzniesienie Kamieniec mające 454 m n.p.m., jest najwyżej położonym punktem w gminie. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od imienia Głobik, być może właściciela wsi. Jej powstanie określane jest na XV w. Podobnie jak okoliczne wsie należała do rodu Gryfitów. W Głobikowej urodził się i wychowywał znany działacz niepodległościowy Konstanty Leliwa Słotwiński (1793-1846), który po ukończeniu studiów powracając do Głobikowej chciał znieść pańszczyznę, na co nie pozwoliły mu władze austriackie. Był uczestnikiem kampanii napoleońskiej. Napisał słynny „Katechizm poddanych galicyjskich”, podręcznik dla szkół „Potok genealogiczny królów i książąt polskich”. Pełnił funkcje dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie. Zginął podczas rabacji galicyjskiej w 1846r w swoim dworku w Głobikowej.
Obecnie we wsi znajduje się filialny kościół i parterowa szkoła z dobrze wyposażoną pracownią internetową.

Znajduje się tu również Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Rozdzielnia Wiatrów”, do którego w okresie ferii i na wypoczynek świąteczny oraz letni przyjeżdżają dzieci z okolicznych miejscowości. Rozdzielnia Wiatrów w Głobikowej jest włączona w sieć Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz Międzynarodowej Federacji Schronisk Młodzieżowych. Schronisko zostało już wielokrotnie wyróżnione w stopniu złotym przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Warszawie. Turyści mają do dyspozycji 30 miejsc noclegowych, sale z kominkiem oraz kuchnie samoobsługową. Na zadaszonym tarasie znajduje się grill. Taras widokowy może służyć do obserwacji astronomicznych - do dyspozycji wczasowicze maja 4 lunety astronomiczne. Obok schroniska wybudowana jest 24-metrowa wieża widokowa, z której przy sprzyjającej pogodzie widać Tatry Słowackie. Wokół niej jest plac zabaw dla dzieci oraz stoi sześć dinozaurów: Triceratops, Pteranodon, Diplodok, Triceratozaurus, Coelophysis i Gallodactylus będące największą atrakcją turystyczną tego obszaru. W schronisku można wypożyczyć rowery górskie oraz sanki. Schronisko organizuje wycieczki piesze i rowerowe oznaczone trasami turystycznymi, grzybobranie i inne atrakcje, a w okresie zimowym kuligi saneczkowe konne oraz konkursy między innymi śniegowe rzeźby sławnych i znanych ludzi. Od 2014 Mieszkańcy jak i turyści mogą korzystać z nowego parkingu, chodników, ławek a głównym punktem części rekreacyjnej jest wiata grillowa.

Atrakcje sołectwa:
- Park podworski „Słotwinówka”. Położony 50 metrów od drogi głównej , posiadłość rodziny Słowińskich. Konstanty Leliwa Słotwiński (1793-1846) był działaczem społecznym i niepodległościowym , uczestnikiem kampanii napoleońskiej, autorem podręczników historii, dyrektorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie. Dworek rozebrany został w czasie II wojny światowej. Do dziś zachował się szpaler starych drzew i grupa lip.
- Park podworski - Tomaszówka. Obiekt w XIX wieku należał do rodziny Obażewskich. W XX wieku przejmuje go Padlewicz, a następnie Sandruszko. W 1920 roku nabywa go Stanisław Mączka. Jest to park krajobrazowy naturalistyczny z lizącym kilkaset lat jesionem i aleją dębów uznawanych za pomniki przyrody.
- Kapliczka murowana, św. Jana Nepomucena z drugiej poło wy XIX wieku.
- Kapliczka przydrożna (nr 122) z lat dwudziestych XX wieku
- Szkolne Schronisko Młodzieżowe "Rozdzielnia Wiatrów"
- Dinozaury
- Plac zabaw

Sołtys:
Pociask Piotr

pociask-piotr.jpg

Rada Sołecka:
Drygaś Lesław, Łętek – Stasik Piotr, Pieniążek Bogusława, Pieniążek Jan, Zapał Sylwia

Galeria zdjęć


Zapisano