Latoszyn

14.02.2018

Latoszyn, to jedna z najstarszych wsi gminy Dębica. Istniała już w XII w., a jej pierwszym właścicielem był Teodor Gryfita, wojewoda krakowski. Z tej wsi, skąd wywodzili się współwłaściciele Dębicy, pochodził jeden z najwybitniejszych reprezentantów rodu, profesor i sześciokrotny rektor Akademii Krakowskiej –Jan z Latoszyna.

Latoszyn od wieków słynął ze znakomitych wód leczniczych wypływających u podnóża wzniesienia Palana Gera (zwana też Świątynią Peruna – niegdyś ośrodka prasłowiańskiego kultu). Lecznicze źródła uczyniły z Latoszyna w XVII w. znane kąpielisko. W XIX wieku hrabia Morski założył tu Zakład Zdrojowo- Kąpielowy tzw. „Latoszyńskie Łazienki”, a wieś słynęła z niekonwencjonalnych metod leczenia chorób (stawów, kości, chorób skórnych: grzybicy, łuszczycy, chorób kobiecych, paraliżów i niedowładów a nawet otyłości).

Uprawiane tu z dobrym skutkiem przyrodolecznictwo stało się przedmiotem dociekań dr Zieleniewskiego już w pamiętnym z Powstania Styczniowego roku 1863, z kolei prof. Szajnocha poświęcił Latoszynowi słynną rozprawę w dziele „Źródła mineralne w Galicji”. Z tych czasów pochodzą pierwsze specjalistyczne badania i chemiczne analizy, dokonane przez tarnowskiego aptekarza Reida. Zakład ten został zniszczony przez huragan i pożar (najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX wieku). Na miejscu starego zakładu w 1932 roku wybudowano nowocześnie urządzone łazienki, pensjonaty, karczmę. Do zakładu zjeżdżali kuracjusze z kraju i zagranicy, stawiając go ponad Krynicę i Szczawnicę. Podczas II wojny światowej ten tętniący życiem ośrodek został prawie całkowicie zniszczony i tylko mieszkańcy okolic korzystali, jak w dawnych wiekach z cudownej wody, leczącej wszelkie schorzenia.

Dziś władze Gminy Dębica za główny cel postawiły sobie przywrócenie tego magicznego miejsca do jego dawnej świetności.

Równie ważnym aspektem jest występujący tu endogeniczny klimat, który ma właściwości lecznicze potwierdzone przez Instytut Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego im. S. Leszczyckiego PAN w Warszawie.

Klimat i bioklimat Latoszyna ma właściwości lecznicze w odniesieniu do chorób układu oddechowego, chorób układu krążenia oraz chorób narządu ruchu. Może również wspomagać leczenie zaburzeń układu nerwowego (np. depresji) oraz sprzyjać hartowaniu organizmu. Obszary uzdrowiska są bardzo korzystne dla leczenia klimatycznego ze względu na obecność w powietrzu specyficznych substancji wydzielanych przez drzewa (tzw. fitocydów), które mogą być wykorzystywane w leczeniu i profilaktyce wielu schorzeń.

Nasłonecznienie na obszarze uzdrowiskowym przekracza normy w stosunku do innych uzdrowisk. Kuracjusz ma większą liczbę dni słonecznych niż w innych uzdrowiskach na terenie Europy. Najkorzystniejszy dla klimatoterapii jest okres późnego lata i wczesnej jesieni z uwagi na stabilne warunki solarne i dobre warunki termiczne.

27 października 2016 r. w Urzędzie Gminy Dębica odbyło się podpisanie umowy na realizację inwestycji pn. „Budowa Kompleksu Przychodni Zdrowia w Latoszynie”. Jest to pierwszy krok w stronę reaktywacji uzdrowiska w Latoszynie

Atrakcje sołectwa:
- Ważne miejsce kultu Słowian tzw.PALANA GERA (SpalonaGóra).
- „Łazienki” źródła mineralne u podnóża Spalonej Góry, które od XVIIw. do 1944r. uczyniły Latoszyn znane w całej Polsce kąpielisko- Zakład Zdrojowy, zniszczony w czasie II Wojny Światowej.
- Wzniesienie „Koci Zamek”- charakterystyczne dla umocnień grodowych wały ziemne na południe od drogi do Gumnisk
- Kapliczka z 1923r. obok „Łazienek” poświęcona ofiarom epidemii cholery z połowy XIX w.
- Kapliczka Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1910r.- Kopaliny.

Sołtys:

2Q==
Ewelina Tuchowska-Rau

Rada Sołecka:

Cebula Małgorzata, Wójcik MariuszMądro Ewa, Lenczowski Jan, Kycia Halina, Kluza-Gąsiorek Marta, Nykiel Grzegorz

Galeria zdjęć


Zapisano