Gumniska

14.02.2018

Wieś o powierzchni 11 km2. Położona w nieckowatej dolinie, której środkiem przepływa rzeka Ostra, dopływ Wisłoki. Po obu stronach rzeki roztaczają się malownicze wzniesienia, poprzecinane strumieniami.
Nazwa wsi pochodzi od słowa „gumno” spichlerz. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XIV w. Kronikarz Jan Długosz wspomina o istniejącym tu kościele (XV w). Gumniska odcisnęły się ważnym piętnem w najnowszej historii regionu. Podczas okupacji hitlerowskiej był tu silny ośrodek oporu. W miejscowej szkole kierownikiem był wówczas Adam Lazarowicz ps. „Klamra”, który jednocześnie sprawował funkcje Komendanta Obwodu Dębica Armii Krajowej. W budynku szkoły, gdzie obecnie znajdują się pamiątki z tych czasów i tablica poświęcona poległym – odbywały się szkolenia wojskowe członków podziemia. Za pomoc partyzantom Niemcy postanowili w 1944r przeprowadzić pacyfikacje Gumnisk. Dzięki sprawnej akcji żołnierzy AK przeprowadzonej 12 sierpnia 1944r. dowodzonej przez kpt. Józefa Lutaka ps. „Dyzma”, mieszkańcy uniknęli zagłady. Przez teren ten przebiegała linia frontu. Znaczna część wsi została zniszczona. Na cmentarzu obok kościoła parafialnego, wybudowanego w latach 1957-60, znajduje się kwatera poległych żołnierzy AK.

Atrakcje sołectwa:
- Kościelisko - Miejsce po kościele o tradycji staropolskiej, zlokalizowane jest na wzniesieniu powyżej obecnego murowanego kościoła parafialnego. Wcześniejszy, drewniany kościół z XVIII wieku został spalony w 1944 r. wraz z całym wyposażeniem. Przetrwały ślady po schodach, niegdyś prowadzących od drogi na plac kościelny. Powyżej stoi murowana dzwonnica.
- Murowana kapliczka św. Jana Nepomucena z drugiej poło wy XIX wieku.
- Kapliczka murowana (słupowa)
- Kaplica mszalna
- Plac zabaw
- Kompleks Boisk Moje Boisko Orlik 2012 w Gumniskach

Sołtys:

krzysztof_tarczon_2.jpg
Krzysztof Tarczoń

Rada Sołecka:

Gruszka Wacław, Ligęska Mariusz, Mijal Magdalena, Nylec Stanisław, Pasik Iwona, Patałuch Daniel, Wiśniowski Jan Andrzej 

Galeria zdjęć


Zapisano