Pustków i Pustków Krownice

14.02.2018

To największa miejscowość gminy Dębica , położona w północno-wschodniej części gminy, składająca się z dwóch sołectw . Sołectwa Pustków o powierzchni 14,1 km2 i liczbie mieszkańców 2403 i sołectwa Pustków Krownice o pow. 8,7 km2. liczącego 594 mieszkańców. Początki miejscowości sięgają XII i XIII w. Osada położona w Puszczy Sandomierskiej przy szlaku handlowym Sandomierz - Przełęcz Dukielska miała pierwotną nazwę „Czerwone Jabłuszko”. Po zniszczeniu przez Tatarów została pustka, dlatego z trudem odnowioną wieś nazwano Pustkowem. W ciągu wieków ziemia pustkowska przeżywała wiele zdarzeń : najazdy Tatarów, Węgrów, Rusinów i Szwedów. Szczególnie gwałtowny przebieg miało powstanie chłopskie w 1846r . Chłopi spalili większość dworów zabijając ich właścicieli. W okresie I wojny światowej Pustków został silnie zniszczony.W 1922r rozparcelowano istniejący tu majątek hrabiego Romera, a działki sprzedano chłopom.
Dziś w Pustkowie znajduje się placówka szkolna , kompleks boisk sportowych „Orlik 2012”, kościół parafialny oraz remiza strażacka. W pobliżu szkoły powstało miasteczko ruchu drogowego, służące uczniom do nauki jazdy i rekreacji. Na rozdrożu dróg w centrum Pustkowa znajduje się przydrożna kapliczka kolumnowa z początku XIX w z figurą Jana Nepomucena. Na terenie Pustkowa funkcjonuje obecnie Podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu
Atrakcje sołectwa:
- Kapliczka murowana z drewnianą figurką Św. Jana Nepomucena w stylu barokowym z początku XIX w.
- Obelisk murowany, zlokalizowany przy drodze z Dębicy do Mielca, powstały w 1933r.
- w Pustkowie Rudkach na głębokości 0,6-1 m. występuje ruda żelaza (darniowa) w okresie od 1930-38 była wydobywana przez miejscową ludność i transportowana do huty Stalowa Wola, w średniowieczu eksploatowana była przez miejscową ludność, wytapiana w dymarkach, a następnie wykorzystywana do produkcji mieczy i zbroi.
- W korycie rzeki Wisłoka ( ok. 100 metrów od kładki wiszącej w górę rzeki) występują iły mioceńskie- osadzone w morzu mioceńskim w erze kenozoicznej epoki miocenu

PUSTKÓW

Sołtys:
Mączka Maria

maria-maczka.jpeg

Rada Sołecka:

Bielański Ryszard, Halik Dorota, Matera Tomasz, Paduch Józef, Polański Rafał, Szczudło Krzysztof, Tomasik Klaudia

PUSTKÓW KROWNICE

Sołtys: