Pustynia

14.02.2018

Wioska ma bardzo stary rodowód – istniała już w XI wieku, gdyż jak głosi legenda biskup krakowski Stanisław ze Szczepanowa konsekrował tu wybudowaną świątynię. Wzmianka o tym, że istniał tu niegdyś drewniany kościółek p.w. Św. Bp. Stanisława ze Szczepanowa pochodzi z początku XVI w. W XV wieku Pustynia była w posiadaniu Ligęzów, następnie Trzecieskich. W XVIII w. właścicielem był Maciej Ciołek, a w XIX w przeszła na własność rodu Raczyńskich. Wśród obiektów zabytkowych Pustyni należy wymienić drewniany kościółek zbudowany w 1661 roku z zabytkowym wyposażeniem wnętrza, obecnie służący, jako kaplica cmentarna oraz murowany dwór z XVII w. który należał do Mikołaja Tarnowskiego, a od XIX w. do 1945 r. do rodziny Raczyńskich. Wokół niego znajdują się kilkuhektarowe stawy. Ale Pustynia to nie tylko historia. Znajduje się tu kolejny w Gminie Dębica centrum sportowe Ośrodek Młodzieżowego Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego, z pięcioma boiskami piłkarskimi, 2 kortami tenisowymi, boiskiem do piłki plażowej i placami treningowymi oraz bazą noclegową dla ok.100 osób. Do Pustyni przyjeżdżają trenować sportowcy z różnych województw, szczególnie przed mistrzostwami Polski.

Atrakcje sołectwa:
- Murowany dwór alkierzowy z połowy XVII wieku. Dwór zbudowany w XVIII wieku, piętrowy, częściowo pod piwniczony. Wokół dworu kilkuhektarowy zespół stawów.
- Zabytkowy, drewniany kościół p.w. św. Stanisława Biskupa. Obecnie przeniesiony na cmentarz, służy, jako kaplica cmentarna.
- Młodzieżowy Uczniowski Klub Sporotowy

Sołtys:
Józef Rak

rak.jpg

Rada Sołecka:

Guziec Damian, Koziara Zdzisław, Mazur Andrzej, Mazur Bogdan, Miklos Piotr, Szukała Sylwester, Zięba Bogdan

Galeria zdjęć


Zapisano